Тема "Символіка. Що це таке?Знаймо і
шануймо символи свого краю.”
Мета. Поглибити знання учнів про
символи. Ознайомити з різноманітністю символіки в нашому житті. Збагачувати
знання учнів про народні символи і традиції,пов'язанні з ними. Розвивати
зв,язне мовлення,вміння збирати народознавчий матеріал.Формувати
пізнавальну,інформаційну компетентність.Виховувати повагу до символіки та
національних традицій.
Обладнання.Малюнки рослин символів.
Віночок. Ілюстрації об'єктів-символів України.Запис Українських пісень.
Урок за типом:комбінований,з
використанням ігрових технологій.
ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент
Учитель.Пролунав дзвінок,починаємо урок.
Учениця
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці!
2.Перевірка домашнього завдання.
-Зошит сторінка 28 №2
-розповісти правила які склали самостійно про вчинки і наслідки
-як продовжити ресення,”Справедливість-це коли...”
3.Повідомлення теми та мети уроку.
Символом справедливості є давногрецька богиня Феміда з терезами в руках.
-А що таке символ?
Сьогодні ми ознайомимося із походженням слова "символ”,різноманітними
символами,які існували в давнину,а також і в наші дні.
4.Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь учителя.
-Ще в період родоплемінного ладу східні слов'яни на території України використовували символічні знаки. Ними для
вирізнення роду,чи пізніше окремих
знатних родин,могли бути зображення хреста,квадрата,ромба,кола. Дещо
пізніше на гербах бачимо
півмісяць,зірки,квіти,зброю,звірів,птахів,зокрема,однорогів,оленів,круків,орлів.
Така символіка зумовлювалася тим,що кожен рід обожествляв для себе якусь
звірину,птицю чи явище природи. Символ-це знак,умовне позначення якогось
предмета,явища.
2.Опрацювання статті "Символіка.Що це таке?”(підручник сторінка 50)
Робота в парах(інтерактивна технологія "Я -тобі,а ти-мені.”)
-Розгорніть підручник на сторінці 50 ,попрацюемо в парах за партами.Один із
вас читає текст ,а другий-переказує прочитане.
3.Опрацювання статті "Знаймо і шануймо символи свого краю.” (сторінка
51-53)
-Прочитайте 1-3 абзаци.
-Які природні об'єкти є символами України?Чому?
-Прочитайте 4 абзац.
-Які рослини є символами України?
-Прочитай 5 -9 абзац.
-Які ще символи України вам зустрілися?
-Які споруди стали символами різних країн?
-Які споруди є символами України? Чому?
-Які історичні постаті стали нашими національними символами?
(Вчитель використовує пейзажі Карпат,Дніпра,малюнки рослин-символів тощо.)
4.Розповідь про народну символіку.
-Символіка національна -це,перш за все,символіка народна.Вона відображає
основні віхи в житті людини,позначає у переважній більшості щось
добре,світле,життєстверджуюче.
5.Хвилинка-цікавинка.(дівчинка розповідає про народні символи,під
українські співи).
Віддавна символом дівочої честі була коса .Вінок на
голові дівчини символізував молодість,дівоцтво,цнотливість. Рушник,на який
стають молоді, -спільний життєвий шлях і долю.Писанка була символом весняного
пробудження природи і родючості.Символом фольклорного походження є калина,що
уособлює вродливу дівчину,а також верба,тополя-символи засмученої,безталанної
дівчини.Лебідь,голуб були і є символом вічного,чистого кохання.Явір був
слов'янським символом жури,смутку,одинокого,безталанного юнака,сокіл-мужнього
юнака.Ворон символізував сум,вічнозелений барвінок-нев'янучу
молодість,хліб-сіль-гостинність.
5.Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота в зошиті сторінка 29-30.Об'єднання в групи надання необхідної інформації.
-У кожного з вас на парті лежить по одній кольоровій картці. Обєднайтеся у
групи за кольорами (діти об'єднуються в групи за кольорами.)
-Займіть свої місця.У кожній групі визначте відповідального за організацію
роботи в групі (діти обговорюють кандидатури .Учитель пропонує відповідальним
закріпити на грудях бейджики з написом "лідер”.)
-Щоб краще працювати у групах прочитайте ще раз "правила і поради,що
стосуються роботи в малих групах”.(Додоток 1).
Діти читають поради.
Лідер стежить за порядком у групі,визначає,у якому порядку діти
обмінюватимуться інформацією.
-Яке питання вивчали діти,які мають картки зеленого кольору?(символи що
пов'язані із силами природи.)
-Над якою темою працювали ті ,кого об'єднали жовті картки?(рослини-символи
України)
-Діти,у яких картки синього кольору готували повідомлення про відомих людей
які стали національними символами України.
-Учні які отримали червоні картки працювали над темою "об'єкти символи
різних країн”.
-Зараз кожен із вас у своїй групі швидко розповість усе,що він запам'ятав
із вивчених запитань. Члени групи наприкінці виступу можуть ставити запитання
для уточнення,вносити поправки у відповіді своїх товаришів. І тільки після
цього ви маєте опрацювати додаткову інформацію зі свого питання,запам'ятати її
та розповісти своїм однокласникам.(учні розповідають).
2.Розгляд українського віночка зі стрічками (Діти розповідають,що
символізує кожна квітка у віночку та кожна стрічка,вчитель доповнює.)
Кожна квітка,як зернятко в колос,
До віночка тулиться й пасує.
Друже мій,послухай квітки голос-
той,хто вміє слухати,той чує.
Подивися,друже ,які квіти
народила Україна-мати!
Кожен з українців мусить вміти
сплести цей вінок-і прочитати.
Оленка Оленятко.
3.Читання вірша "Оберіг”
Кожна квітка України
ще і лікарська рослина.
Усі разом-оберіг,
щоб ніхто лихий не зміг
наробити лиха злого,
щоб не мав для цього змоги.
Отакий він цей віночок
в України ,в її дочок
Іларіон
Ревибуря
6.Підсумок уроку.
-Що нового дізналися на уроці?
-Що може бути символом країни?
-Назвіть природні символи,споруди-символи,видатних особистостей України.
7.Домашнє завдання.
Опрацювати текст сторінка 51-53.
Зошит сторінка 30 завдання 1,2.Підготувати інформацію про національні
символи України.
Довідка для вчителя.
Український віночок.
Кожна квітка у віночку-також символ. Ружа,мальва і півонія -це віра ,надія
і любов,безсмертник-здоров'я ,барвінок-життя і безсмертя людської душі,цвіт
вишні та яблуні-материнська любов.Любисток і волошка сусідять у вінку.Вони
означають відданість.Ромашка у вінку означає дівочу чистоту.Вінок переплітають
вусиками хмелю-він означає розум. Найпочесніше місце у вінку належить
деревію.Це квітка нескореності.А всього в українському віночку 20 квіток.Кожна
з них-і лікар,і оберіг від лихого ока.
До віночка в'яжуть кольорові стрічки.Першою по середині-світло-коричневу.Це
наша земля-ненька .Обабіч неї дві жовті.Це ясне сонце.За ними йдуть з різних
боків світло-зелена і темно-зелена-жива природа,краса і юність.За ними в'яжуть
синю і голубу -небо і вода:вони дають нам силу і здоров'я.Тоді з одного боку
оранжеву:це хліб.З другого боку фіолетову стрічку-щедрість.І рожева -багатство
і достаток. По краях вінка в'яжуть білі стрічки. Вони означають чистоту душі.
Пам'ятка.
Правила і поради щодо роботи в групах.
1.Кожний учень розповідає ,що вивчив,про що дізнався.
2.Не перебивайте своїх друзів,вислухайте уважно.
3.Після повідомлення виправте ,якщо якась інформація була не
правильною;доповніть відповіді.
4.Інформацію,що є складною для запам'ятовування,занотуйте до
записника,скористайтеся нею,коли інформуватимете своїх однокласників в експертних
групах.
5.Висловлюйте думки чітко,послідовно,зрозуміло,підкріплюючи
прикладами,ілюстраціями,за потреби-практичними діями.
|